A rugalmas csomagolóanyagok gyorsan növekvő csoportját a termékek széles skáláján alkalmazzák. A kifejezetten a rugalmas fólia kódolására kifejlesztett digitális technológia - a hőfóliás felülnyomtatás (TTO) - számos előnnyel rendelkezik az alternatívákkal szemben, de a gyártóknak ki kell választaniuk, hogy melyik felel meg legjobban az alkalmazási igényeiknek.
Mi az a TTO?
Ez a technológia a legjobban a sima, rugalmas fóliák jelölésére alkalmas, mielőtt a csomagokat vagy tasakokat megtöltik. A TTO-nyomtató fő elemei a nyomtatófej, a festékszalag és a henger (folyamatos alkalmazások esetén) vagy a lapos nyomólemez (szakaszos alkalmazások esetén). Amikor egy előre meghatározott kód nyomtatására jelet kap, a nyomtatófej leereszkedik, és a szalagot és a csomagolófóliát a hengerhez nyomja. A kódhoz kapcsolódó fűtőelemek felmelegednek, megolvasztják a szalagon lévő tintát, majd az olvadt tinta a csomagolófóliára kerül.
A fűtőelemek egy kerámiaegységbe vannak ágyazva, és egyenként melegítve alakítják ki a karaktereket, például a betűket és a számokat. A kerámiaegység védi a fűtőelemeket, miközben azok átadják a hőt a festékszalagnak és kinyomtatják az üzenetet. A kerámiaegységek eltérő mértékben képesek ellenállni az ismételt fűtési és hűtési ciklusoknak, valamint a kopásnak. Mindkét tényező befolyásolja a nyomtatófej élettartamát és a kódolási sebességet.
Miért a TTO?
Az olyan mechanikus megközelítésekhez képest, mint a forró stancolás vagy a rotációs kódolók, a TTO nagyobb üzemidőt és kevesebb hulladékot biztosít, miközben lehetővé teszi a valós idejű adatok felvételét. Más digitális technológiákhoz - például a folyamatos tintasugaras és a tintasugaras hőnyomtatás - képest a TTO jellemzően könnyebben integrálható a csomagológépbe, és jobb nyomtatási minőséget biztosít.
A nagy, 300 dpi körüli felbontással - amely megközelíti az előre nyomtatott csomagolások minőségét - a TTO egy sokoldalú megoldás, amely vonalkód, logó és 2D kódolást tesz lehetővé. A csomagolási sebesség átlagosan 120-160 csomag per perc (ppm) vagy 1200 milliméter/másodperc (mm/s), bár a fejlettebb egységek akár 455 ppm vagy 1800 mm/s sebességet is elérhetnek.
A TTO továbbá megbízható, viszonylag kis kezdeti tőkeköltséggel, valamint alacsony karbantartási és üzemeltetési költségekkel rendelkezik. A berendezésnek gyakorlatilag nincs bemelegedési ideje - a bekapcsolástól számított 60 másodpercen belül használatra készen áll. A fólia perforálódásának kockázata is elhanyagolható, ellentétben a mechanikus módszerekkel, ahol a törött bélyegzők átszúrhatják a csomagolást.
Tippek az alkalmazási területnek leginkább megfelelő TTO kiválasztásához
1. A megfelelő szalag kiválasztása
A legtöbb TTR (Thermal Transfer Ribbon) viasz és gyanta vegyes keverékéből áll. A nagyobb kihívást jelentő, szélsőséges hőmérsékleteket, olajokat vagy oldószereket tartalmazó környezetekben azonban az éles, tartós kódok biztosítása érdekében célszerű egy magas gyantatartalmú TTR-t használni, aminek hátránya az alacsonyabb, kb. 300 mm/s-os kódolási sebesség.
Az üzemidő és a fenntarthatóság is javítható a TTR tekercsek használatával, amelyek tekercsenként több nyomatot biztosítanak. Ezek ritkább cserét igényelnek, kevesebb tekercshulladékot termelnek, és csökkentik az energiafogyasztást. A hátsó bevonattal ellátott szalagok a nyomtatófej élettartamát is megduplázhatják más szalagokhoz képest.
A legjobb, ha elkerüljük a harmadik féltől származó szalagokat. Ezek olcsóbbak lehetnek, mint a jelölőgép szállítójának kínálata, de használatukkal elveszthetjük a garanciát, és nagyobb valószínűséggel okoznak idő előtti nyomtatófejkopást, ami olyan plusz kiadással jár, amely meghaladja a fogyóeszközköltség-előnyt.
2. A megfelelő nyomtatófej kiválasztása
A szabványos nyomtatófejek elég masszívak a hétköznapi, gyári környezetben történő egyszerű alkalmazásokhoz, például számos élelmiszer- és italtermék kódolásához.
Az erősebb kerámiabevonattal ellátott robusztus nyomtatófejek támogatják a nyomtatást a nagyobb kihívást jelentő környezetben, ahol a szennyeződés, a por vagy a kövek nagymértékben megkarcolhatják a kerámiafelületet. Egy szabványos nyomtatófej használata azt eredményezné, hogy a nyomtatófejet gyakrabban kellene cserélni.
A prémium nyomtatófejek a közelmúltban kerültek bevezetésre, hogy javítsák a műgyantás nyomtatási sebességet nehéz körülmények között, a minőség romlása nélkül. Ez az innovatív nyomtatófej-technológia hatékonyabban kezeli a hőingadozásokat, és a piacon a leggyorsabb magas minőségű műgyantás kódolást biztosítja, 600 mm/s sebességgel nyomtatva. Ilyen technológia csak a Markem-Imaje SmartDate Xtreme Plus nyomtatófejben érhető el.
3. Rendszeres nyomtatófej tisztítás
Ez nyilvánvalónak tűnhet, de nem mindig történik meg elég gyakran. Az elégtelen tisztítás következtében por, szennyeződés és törmelék halmozódik fel a nyomtatófejen, ami rossz és potenciálisan olvashatatlan kódokhoz vezet. A nyomtatófej tisztítása minden szalagcsere alkalmával megelőzi az ilyen problémákat, miközben csökkenti az állásidőt.
4. Kezelői képzés
A nyomtatófej élettartamát a nyomtatási mód, a nyomtatófej nyomása, a sötétség beállítása és a nyomtatás intenzitása is befolyásolhatja. A kezelői képzés jelentős megtakarítást eredményezhet a nyomtatófej cseréjének minimalizálásával a berendezés optimális használata révén.
Ha például a szalagot már hosszabb ideje használják, a nyomtatott karakterek csíkozottak, hézagosak vagy fakók lehetnek. Egyes üzemeltetők ezt a sötétség beállításának növelésével próbálják megoldani. Bár ez javítja a nyomtatást, az extra hő hatására a nyomtatófej élettartama lerövidül. Jobb megoldás, ha a nyomtatófejet kissé elmozdítja, hogy a fűtőelemek jobban érintkezzenek a fóliával.
Kapcsolódó berendezések:
Írjon nekünk!
Az alábbi mezők kitöltésével gyorsan kapcsolatba léphet velünk.
Közösségi média
Kövessen minket a közösségi oldalakon is, hogy betekinthessen a színfalak mögé!
Kövessen minket Facebook-on!
Kövessen minket LinkedIn-en!
Kövessen minket YouTube-on!
Kapcsolatfelvétel
Az alábbi elérhetőségeken veheti fel velünk a kapcsolatot.
2092 Budakeszi, Budaörsi köz 3.